Haber

AB, Gazze’deki çatışmadan etkilenenlerle dayanışma içinde

GAZA, 5 Haziran (Xinhua) — Avrupa Birliği’nin (AB) Filistin Temsilcisi Sven Kuhn von Burgsdorff, Mayıs ayında İsrail ile Gazze Şeridi’ndeki Filistin İslami Cihat hareketi arasında yaşanan çatışmadan etkilenenlerle dayanışma ifade etti.

AB misyonlarının üst düzey temsilcileri heyetine başkanlık eden Burgsdorff Pazar günü Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki harap bir konutun yakınında gazetecilere verdiği demeçte, “Neler olduğunu anlamak ve etkilenen insanlar ve aileleriyle konuşmak için buradayız.” .

20 büyükelçiden oluşan AB heyeti, insani durumu iyileştirmek için İsrail’den Gazze’ye geçti. Heyet, yıkılan evleri inceleyerek olayı yaşayanları dinledi.

Burgsdorff, “Avrupa misyonlarının temsilcileri, çatışmada hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Edindiğimiz bilgilere göre hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun sivil olduğu açık.”

Diplomat, Avrupa delegasyonunun İsrail ile İslami Cihat hareketi arasındaki son misilleme askeri gerilimi sırasında “neler olduğunu açıklayan bir rapor hazırlamak istediğini” de sözlerine ekledi.

9 Mayıs’ta İsrail ordusu ile İslami Cihad hareketi arasında başlayan askeri gerilim 5 gün sürdü ve Mısır’ın her iki tarafta daha fazla can ve mal kaybını önlemek için arabuluculuk yapmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu